dieta mam
  1. Jedzenie po 18.00 spowoduje, że nie schudniesz?
  2. Pominięcie kolacji może zwiększyć ilość zjedzonych kalorii
  3. Poprawa snu – co jeść na kolację
  4. Brak kolacji – doskonała recepta na zły nastrój
  5. 10 pomysłów na lekkostrawną, zdrową kolację

Odchudzanie jest procesem, który wymaga zdecydowanych działań i wytrwałości. Jednym z najczęstszych mitów, które krążą wokół diety, jest przekonanie, że jedzenie kolacji może utrudnić proces utraty wagi. Wiele osób zastanawia się, czy jedzenie kolacji jest korzystne dla zdrowia. W artykule tym przyjrzymy się powodom, dla których warto zjadać kolację.

Jedzenie po 18.00 spowoduje, że nie schudniesz?

Jest to mit i nie należy go powielać. Jedzenie kolacji może pomóc w kontroli wagi, pod warunkiem, że jest to lekki posiłek, który dostarcza organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych i nie przekracza dziennej kalorycznej normy. Spożywanie kolacji może pomóc w utrzymaniu zdrowego metabolizmu. Poprzez dostarczenie odpowiedniej ilości składników odżywczych, organizm może pracować skuteczniej w trawieniu i przyswajaniu składników odżywczych. Dlatego zapomnij też o micie, że posiłki zjedzone po 18 trawią się inaczej i negatywnie wpływają na metabolizm. To co zjesz rano, ma taką samą ilość kalorii, jak posiłek zjedzony wieczorem, jednak aby schudnąć musisz pamiętać o tym by nie przekroczyć zaplanowanego deficytu kalorii. Bez tego rzeczywiście nie ma szans na schudnięcie. 

Pominięcie kolacji może zwiększyć ilość zjedzonych kalorii

Pominięcie jednego posiłku, może prowadzić do niższej podaży kalorii ale nie musi. Jeśli ostatni posiłek zjadasz o 17.00, a śniadanie dopiero o 8.00 czeka Cię 15 godzin przerwy między posiłkami. Jeśli chodzisz późno spać może się okazać, że wieczorem będziesz odczuwać wilczy głód, nad którym nie zapanujesz i tuż przed snem “rzucisz się na jedzenie”. Może to też wpłynąć na problemy z zasypianiem. Jeśli wytrwasz do śniadania  prawdopodobnie obudzisz się głodna i zjesz śniadanie większe niż zwykle. Bardzo prawdopodobne, że podobnie postąpisz, również jedząc obiad – i nawet podświadomie zwiększysz porcję, bo przecież nie planujesz już jeść kolacji. W ten sposób deficyt kaloryczny zamieni się w “standardową” dietę albo, co gorsza, w dietę z nadwyżką kaloryczną. Dlatego lekką kolację najlepiej zjeść 2-3 godziny przed snem.  Taki posiłek zapobiega też obniżeniu się poziomu glukozy we krwi. 

Poprawa snu – co jeść na kolację

Spożywanie lekkiej kolacji 2 godziny przed snem może pomóc w poprawie jakości snu. Zjedzenie posiłku zawierającego odpowiednie składniki, takie jak tryptofan, może wpłynąć na produkcję melatoniny i pomóc w spokojnym i zdrowym śnie. Najbardziej zalecane produkty będące dobrym źródłem tryptofanu to: jaja, mięso i ryby oraz nabiał. Chcąc korzystać z dobrodziejstw tryptofanu należy sięgać po produkty pełne białka, takie jak chude mięsa (najlepiej drób) oraz ryby. Źródłem tryptofanu są także orzechy i niektóre owoce jak banany, wiśnie czy awokado. Jaki posiłek z tego przygotujesz np. sałatkę z pieczonym kurczakiem, pomidorami i awokado ze szpinakiem, posypaną prażonymi orzechami z pełnoziarnistą grzanką. Należy pamiętać by kolacja nie była zbyt obita i nie przekraczała wartości energetycznej diety.

Brak kolacji – doskonała recepta na zły nastrój

Z pewnością dobrze wiesz, że głód nie sprzyja dobremu nastrojowi ani produktywności. Nic dziwnego – twoje ciało i umysł buntują się przeciwko brakowi potrzebnej do funkcjonowania energii. . Niejedzenie kolacji jest więc nie tylko nieskutecznym sposobem na odchudzanie, może również prowadzić do zaburzeń nastroju, złego samopoczucia i ogólnego pogorszenia jakości twoich wieczorów. Długie niejedzenie może ponadto prowadzić do podrażnienia błony śluzowej żołądka i nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jeśli więc chcesz zrzucić zbędne kilogramy nie rezygnuj z ostatniego posiłku w ciągu dnia, zamiast tego przygotuj zdrową kolację i zjedz ją 2 godziny przed pójściem spać. 

10 pomysłów na lekkostrawną, zdrową kolację

Nie masz pomysłu co zjeść na kolację? Poniżej podaję parę przykładów zbilansowanej kolacji:

  • czekoladowa owsianka z bananem i borówkami amerykańskim – nie bój się węglowodanów na kolację
  • sałatka z rukoli, pomidorów, papryki, łososia wędzonego i oliwek – posiłek bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe
  • 2 kromki pełnoziarnistego pieczywa z guacamole i rzodkiewką oraz jajko na miękko
  •  sałatka z kurczakiem, pomarańczą i orzechami
  • sałatka z wędzoną rybą, awokado i orzechami
  • bułka grahamka z hummusem i ogórkiem kiszonym
  • roladki z tortilli z serkiem twarogowym, szynka drobiowa i ogórkiem
  • naleśniki ze szpinakiem, fetą i suszonymi pomidorami
  • papryka faszerowana kaszą jaglaną i soczewicą
  • sałatka z buraczkami i serem feta

Na kolację warto unikać produktów ciężkostrawnych, z dużą ilością tłuszczu, dań typu fast food.

Mimo że jedzenie kolacji często wzbudza kontrowersje na diecie redukcyjnej, to warto pamiętać o korzyściach, jakie może przynieść dla zdrowia. Lekki posiłek zawierający odpowiednie składniki może pomóc w kontrolowaniu wagi, poprawie snu i ochronie mięśni. Ważne jest jednak, aby wybierać zdrowe i niskokaloryczne opcje, unikać jedzenia ciężkostrawnych potraw przed snem oraz zachować umiar i nie przekraczać dziennej normy kalorycznej.

Udostępnij

Komentarze

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Go top