Ile to razy Twoim postanowieniem noworocznym była chęć schudnięcia. Początkowo się udawało, później zapał słabł i kończyło się na niczym. Zbliżające się lato rozbudziło ponownie potrzebę zrzucenia paru kilogramów, ale zamiłowanie do jedzenia znów Cię pokonało. Myślisz sobie, następnym razem zacisnę zęby i wytrwam na tych 1200 kcal, aż nie schudnę. Na szczęście nie będzie to konieczne.

MAŁO, NIE ZNACZY SKUTECZNIE

Przez lata utarł się mit, że im mniej jesz tym szybciej i efektywniej schudniesz. Pora o tym zapomnieć i nie myśleć o odchudzaniu w kontekście ciągłego głodu i odliczania kiedy mogę coś w końcu zjeść. Prawidłowa dieta odchudzająca to dieta na której jesz regularnie, zgodnie ze swoim zapotrzebowaniem kalorycznym.

Dlaczego zbyt drastyczne obcinanie kaloryczności posiłków i brak regularność w ich spożywaniu nie pomogą Ci schudnąć?

ZAPOTRZEBOWANIE KALORYCZNE TWOJEGO ORGANIZMU

Zanim zaczniesz odchudzanie sprawdź jaką kaloryczność powinna mieć twoja dieta. Niewątpliwie sposobem na zgubienie zbędnych kalorii jest ich redukcja w diecie. Jeśli jednak kaloryczność posiłków na diecie będzie zbyt niska Twój organizm nie będzie czerpał energii tak jak Ci się wydaje z tkanki tłuszczowej, a z mięśni. Tkanka mięśniowa na zbyt restrykcyjnej diecie zostanie przekształcona na energię ponieważ organizm może w jej przypadku zrobić to szybciej niż w przypadku tkanki tłuszczowej.

Brak energii z pożywienia powoduje, że organizm nie ma z czego jej czerpać na procesy życiowe które zachodzą w organizmie cały czas. Prowadzi to do osłabienia, złego samopoczucia, mniejszej wydajności w pracy.

CO NAJMNIEJ CZTERY POSIŁKI

Zbyt mała ilość posiłków oraz ich nie regularne spożywanie prowadzi do spowolnienia metabolizmu wynikającego z odruchu obronnego organizmu, który zabezpiecza się przed zbyt szybkim spalaniem zapasów w obawie przed brakiem energii z zewnątrz. Kiedy metabolizm jest spowolniony, każdy mała nadwyżka energii jest magazynowana w postaci tkanki tłuszczowej.

BRAK SYSTEMATYCZNOŚCI

Kolejnym zagrożeniem zbyt niskiej kaloryczności oraz braku systematyczności w spożywaniu posiłków, jest występowanie uczucia głodu. W chwilach słabości może to spowodować, zasycenie się słodkimi lub tłustymi przekąskami lub zjadaniu zbyt dużych ilości posiłków. Zaspokajanie głodu produktami bogatymi w cukry proste skutkuje gwałtownymi skokami glukozy we krwi.  Powoduje to uwolnienie dużej ilości insuliny która z kolei prócz pomocy we wchłanianiu cukru do komórek, pomaga także w tworzeniu zapasów tłuszczu.

PROBLEMY HORMONALNE

Ostatnim, lecz równie ważnym aspektem braku odpowiedniej ilości energii w pożywieniu są zaburzenia hormonalne w organizmie które mogą mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne.

Zanim więc zaczniesz odchudzanie pomyśl dokładnie jak chcesz je przeprowadzić. Pomyśl o tym odpowiednio wcześniej, zaplanuj, policz i zabierz się do tego z głową, a z pewnością przyniesie to wymarzone efekty.

Go top