Kolacja – kontrowersyjny posiłek.

Ileż to razy słyszałaś, że jedynym rozwiązaniem na to by schudnąć jest dieta 1000 kcal, no i obowiązkowo brak wieczornego posiłku. Ostatni posiłek o 18.00, a później nie zależnie od tego o której kładziesz się spać nie możesz nic zjeść,  a jeśli to zrobisz zapomnij o szczupłej sylwetce. Cóż, mam dla Ciebie dobrą wiadomość. To nie prawda 🙂  Kolacja to posiłek równie ważny jak pozostałe, choć rządzi się swoimi prawami.

Spożywanie kolacji powinno być uzależnione od godziny o której kładziesz się spać. Ostatni posiłek powinien być zjedzony na 3-4 godziny przed snem , po to by  nie obciążyć żołądka bezpośrednio przed nim. Jednak musi być obecny, ze względu na przerwę między ostatnim, a pierwszym posiłkiem, która nie może być zbyt długa, a najlepiej by było to około 10 godzin. Jeśli pomijasz wieczorne posiłki, przerwa się wydłuża, co powoduje spowolnienie metabolizmu, a tym samym oddala Cię to od uzyskania założonego celu. Jeśli zatem kładziesz się spać o 22.00, zjedzenie kolacji o 19.00 ma rację bytu. Jeśli jednak jesteś nocnym markiem i kładziesz się spać później, odpowiednio później zjedz kolację. Muszę jednak przy tej okazji wspomnieć też o tym, że długość snu, a co za tym idzie regeneracji organizmu, także ma wpływ na proces chudnięcia. Jeśli więc wcześnie wstajesz, połóż się spać wcześniej, by Twój sen trwał około 7-8 godzin.

Jak powinna wyglądać kolacja? Ostatni posiłek powinien być mało obfity i lekko strawny. Najlepiej by składał się z chudych produktów białkowych, warzyw i małego dodatku produktów pełnoziarnistych. Do produktów białkowych należą chudy twaróg, jogurty, chude mięso, chude wędliny, jaja, ryby, rośliny strączkowe. Obecność tych produktów w kolacji, spowoduje że Twój metabolizm przyspieszy. Dodatek do tych produktów powinny stanowić pełnoziarniste pieczywo, razowe makarony, ryż brązowy. Kolacja powinna obfitować w warzywa. Takie zestawienie sprawi, że posiłek będzie pełnowartościowy i nie obciąży organizmu na noc.

Nie jest wskazane by kolację stanowiły potrawy smażone, które są ciężko strawne. Nie powinny w niej się także znaleźć produkty bogate w węglowodany proste a więc białe pieczywo, słodycze, owoce z wysokim IG, białe makarony i biały ryż.

To co znajdzie się w kolacji będzie miało także wpływ na jakość snu, dlatego lepiej unikać na kolację mocnej kawy i herbaty, wspomnianych wcześniej smażonych potraw, ale także potraw mocno przyprawionych i alkoholu. Kolację można wzbogacić produktami bogatymi w tryptofan, który podnosi poziom melatoniny, która odpowiada za jakość snu. Produkty które go zawierają to: miód, mleko, ryby morskie, migdały, mięso z indyka, awokado.

Wszystkie wyżej wymienione powody powinny Cię przekonać do tego, że nie warto rezygnować z kolacji, ponieważ może to wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

No Comments Yet.

Dodaj komentarz