Z tego artykułu dowiesz się o:

  1. Dlaczego twoje dziecko powinno jeść warzywa
  2. Dlaczego twoje dziecko powinno jeść owoce
  3. Czy soki powinny być obecne w diecie dziecka

Owoce i warzywa

Dieta każdego dziecka powinna być zdrowa, dobrze zbilansowana i zróżnicowana. Będzie to możliwe wtedy gdy nie będzie w niej brakować  między innymi owoców i warzyw. Niestety często zdarza się, że  dzieci niechętnie po nie sięgają, co stresuje rodziców. Należy jednak pamiętać, że jak to często bywa kluczem do sukcesu jest wytrwałe proponowanie dziecku dodatku warzywnego czy owocowego. Jeśli dziecko nie lubi kiedy warzywa leżą na talerzu z innymi składnikami posiłku, dobrze by stały w miseczce obok, ale jako porcja przygotowana dla dziecka.

Warzywa w diecie dziecka

Niestety warzywa są często niedoborowym składnikiem w diecie dzieci. Warto od małego zachęcać dziecko do ich spożywania ponieważ są one cennym źródłem witamin takich jak witamina C, beta karoten, witaminy z grupy B. Dostarczają do organizmu składników mineralnych jak potas, magnez, wapń, mangan, miedź, cynk, molibden, żelazo. Niektóre warzywa jak ziemniaki czy kukurydza są źródłem skrobi, rośliny strączkowe źródłem białka. Wszystkie warzywa są oczywiście także źródłem błonnika, bardzo w organizmie potrzebnego. Przygotowując posiłki warto pamiętać by na talerzu nie znajdowały się cały czas te same warzywa. Podając różne warzywa, o urozmaiconej kolorystce, rozszerzamy gamę witamin, składników mineralnych i przeciwutleniaczy które trafiają do organizmu dziecka. Kiedy dziecko lubi tylko ogórka i tylko ogórka dostaje, nie ma szans na to, że kiedyś polubi też inne warzywa. Według zaleceń ekspertów w diecie dziecka powinno się znaleźć 5 porcji warzyw dziennie, a najlepiej by były obecne w każdym posiłku.

Porcja to np.:

  • 5 fasolek szparagowych
  • 2 łyżki kukurydzy
  • 2 łyżki startej marchewki
  • 1 średni ziemniak
  • Szklanka kalafiora
  • 1 mały pomidor
  • ½ małej papryki
  • 2 łyżki gotowanych buraczków

Owoce w diecie dziecka

Owoce są chętniej zjadane przez dzieci, lecz często także w niewystarczającej ilości. One także są ważne w diecie dziecka ze względu na zawartość witamin, składników mineralnych, błonnika i pektyn. W owocach występują przede wszystkim witamina C i beta karoten. Składniki mineralne zawarte w owocach to potas, miedź, żelazo, cynk, magnez, kobalt, wapń. Owoce są także źródłem cukrów prostych jak fruktoza, glukoza i sacharoza. Cukry te są źródłem łatwo dostępnej energii. W składzie owoców znajduje się oczywiście także błonnik i pektyny które regulują pracę przewodu pokarmowego.  W składzie owoców znajdują się także naturalne barwniki karotenoidy, chlorofil, antocyjany i flawonoidy dlatego ważne by owoce w różnych kolorach trafiały do dziecięcego brzucha bo każdy z tych barwników niesie dla organizmu inną korzyść.

Owoce powinny być spożywane przez dziecko w ilości 4 porcji dziennie. Porcja owoców to:

  • 1 jabłko, gruszka, mała brzoskwinia
  • ½ banana
  • ½ szklanki porzeczek, jagód
  • ½ szklanki malin
  • ½ szklanki soku ze świeżych owoców.[1]

Soki w diecie dzieci

Sok to według definicji produkt w którym udział soku z owoców lub warzyw wynosi 100% i tylko soki przecierowe, bez dodatku cukru świeżo wyciskane w domu lub pasteryzowane mogą być podawane dzieciom. Dostępne na rynku napoje nie mają wiele wspólnego z sokami, gdyż soki stanowią tylko niewielką ich część.

Najnowsze zalecenia ekspertów mówią, by nie podawać soków dzieciom poniżej 12 miesiąca życia. W tym okresie zamiast soków należy zachęcać dziecko do spożywania świeżych owoców i warzyw. U dzieci w wieku 1-3 lat sok może być elementem diety, ale powinno się go traktować jak pokarm, a nie napój. Dziecko w tym wieku może wypić 120 ml soku dziennie i może nim zastąpić maksymalnie 1 porcję warzyw lub ½ porcji  owoców. [2]

[1] Weker H i wsp., Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1-3 roku życia, Zakład Żywienia, Instytut Matki i Dziecka, 2013

[2] H. Szajewska, A.Horvath, Żywienie i leczenie żywieniowe dzieci i młodzieży, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017, s.49

Komentarze

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Go top