Kiedy w naszym życiu pojawia się mały człowiek, o którego musimy zadbać cały świat staje na głowie i wszystko się zmienia. Na szczęście natura tak sprytnie wszytsko urządziła, że w początkowych miesiącach życia nie musimy się zastanawiać co przygotować maluchowi do jedzenia żeby mógł się prawidłowo rozwijać ponieważ je tylko mleko, które dostarcza mu wszystkich potrzebnych składników pokarmowych. Jeśli mama decyduje się na karmienie piersią, nawet nie musi mleka przygotowywać, bo wszystko ma już gotowe 🙂 Mieszanki mleka modyfikowanego są również tak skomponowane by malcowi niczego nie zabrakło.

W pewnym momencie życia dziecka jednak przychodzi moment, że samo mleko mu nie wystarcza. Wprowadzanie nowych pokarmów do jego diety opisuje schemat żywienia niemowląt. Obecnie obowiązuje taki z roku 2014. Stosując się do jego zasad mętlik w głowie młodej mamy może być trochę uporządkowany. Kiedy jednak przychodzi czas, że dziecko już interesuje się tym co jedzą jego rodzice i tym co stoi na stole, mnogość pytań w głowie znów się mnoży. Czy już może to zjeść ? Jak dużo powinien tego zjeść? Co będzie jak o czymś zapomnę? Jak tą dietę poukładać, żeby ono zdrowo rosło? Czy nie za mało zjadło, a może za dużo? W sytuacji kiedy masz wątpliwości, nie ma sensu się zastanawiać lepiej sięgnąć do wiarygodnych źródeł i sprawdzić to. Poniżej przedstawiam racje pokarmowe dla dzieci w wieku  1 – 3 lat opracowane przez Instytut Matki i Dziecka z 2013 roku oraz Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej z 2005 roku.

Instytut Matki i Dziecka 2013 rok
Produkty zbożowe w przeliczeniu na mąkę:
– pieczywo 20g
– mąka, makarony 25g
– kasze, ryż, płatki śniadaniowe 30g

Ziemniaki 80-100 g
Warzywa 200g
Owoce 250g

Mleko i produkty mleczne w przeliczeniu na mleko:
– mleko i produkty mleczne fermentowane 550g
– sery twarogowe 10-15g
– sery podpuszczkowe 2g

Mięso, wędliny, ryby w przeliczeniu na mięso bez kości:
– mięso, drób, wędliny 20g
– ryby 10g

Jaja 1/2 szt

Tłuszcze:
– zwierzęce: masło, śmietana 6g
– roślinne: oleje 10g

Cukier i słodycze 20g

Amerykańska Akademia Pediatryczna 2005rok

Pieczywo 85g
Warzywa i owoce 500g
– warzywa 250g
– owoce 250g

Mleko i przetwory mleczne 500g
Mięso, wędliny, ryby 56g

Jak widać dieta dziecka w tym wieku powinna zawierać produkty ze wszystkich grup spożywczych. Powinna obfitować w warzywa i owoce, a cukier i sól powinny być używane w małych ilościach. Pamiętajmy że małe dziecko, ma mały żołądek i różne sytuacje mogą wpływać na jego apetyt. Dlatego uważaj na to co i kiedy dajesz dziecku do jedzenia. Jeśi przed obiadem wypije słodki soczek, to później może nie mieć apetytu na zupę, bo nie ma na nią miejsca w brzuszku. Ale to temat na osobny artykuł 🙂

Komentarze

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Go top