Wiele mówi się obecnie o wpływie diety na zdrowie i samopoczucie. Otyłość stała się epidemią naszych czasów i jest jedną z najszybciej rozprzestrzeniających się chorób cywilizacyjnych. W temacie diety coraz częściej mowa o wykształcaniu prawidłowych nawyków żywieniowych, bo to one pozwalają na zdrowy tryb odżywiania.

Zjedzenie śniadania, regularne 4 – 5 posiłków, odpowiednia ilość płynów to zasady które muszą być spełnione, żeby móc powiedzieć odżywiam się zdrowo. Jednak to jeszcze nie wszystko. Zdrowe odżywianie to także prawidłowo zbilansowany posiłek, w którym nie brakuje żadnego składnika, a jego wartość energetyczna jest wystarczająca.

ROZKŁAD ENERGII W POSIŁKACH

Kiedy zjadasz 5 posiłków dziennie rozkład energii powinien wyglądać tak: Twoje śniadanie powinno pokrywać 25 – 30% dziennego zapotrzebowania energetycznego, II śniadanie 5 – 10%, obiad 30 – 35%, podwieczorek 5 – 10%, a kolacja 20 – 25%. Podany rozkład wskazuje, że w ciągu dnia na Twoim talerzu powinny się znaleźć trzy główne posiłki i dwie przekąski. Ten rozkład jest dość ważny i nie należy go bagatelizować. Jednak w zdrowie diecie najważniejszym jest by zwrócić uwagę na proporcje węglowodanów, białka i tłuszczów, które powinny wynosić odpowiednio: 50 – 70%, 10 – 15%, 20-35%.

ŹRÓDŁA WĘGLOWODANÓW W POŻYWIENIU

Dbając o zdrowe odżywianie należy także pamiętać o zróżnicowaniu posiłków. Prawidłowo zbilansowany posiłek zawiera węglowodany, białka i tłuszcze, warzywa i/lub owoce. Podstawą każdego posiłku powinny być węglowodany złożone. Gdzie je znaleźć? Bogate źródło węglowodanów to produkty zbożowe z pełnego przemiału, pełnoziarniste pieczywo, makarony razowe, grubo mielone kasze, otręby. Węglowodanów złożonych dostarczają także surowe warzywa i owoce oraz nasiona roślin strączkowych. Co oznacza że coś jest z pełnego przemiału ( pełnoziarniste)? Są to produkty do których dodano ziarna zbóż, które po zmieleniu nie zostały oczyszczone z otrąb, dzięki czemu są źródłem błonnika, żelaza, miedzi, magnezu, cynku, potasu i fosforu oraz witamin z grupy B i witaminy E.

WAŻNE SKŁADOWE KAŻDEGO POSIŁKU

Dodatkiem do produktów zbożowych powinno być lekkostrawne białko, w postaci chudego mięsa, chudego nabiału, ryb, mleka. Tłuszcz dodany powinien pochodzić z produktów roślinnych, a wiec olej lub oliwa. Jego ilość nie powinna być zbyt duża, ponieważ tłuszcz znajduje się w wielu produktach w ukrytej postaci. Nie należy jednak całkowicie z niego rezygnować, ponieważ jest to bardzo ważny składnik diety. Warzywa są obowiązkowym składnikiem każdego posiłku i powinny stanowić około 50% talerza. Owoce to także ważny składnik codziennej diety, a powinno się ich zjadać 5 porcji dziennie.

Jak widać skomponowanie zdrowego posiłku to nie taka trudna sprawa. Wystarczy tylko zanim wyjdziesz na zakupy przemyśleć to co chcesz kupić, abyś następnego dnia robiąc śniadanie lub gotując obiad miała wszystko czego Ci potrzeba do zrobienia zdrowego, zbilansowanego posiłku.

Komentarze

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Go top