Jak ważna jest woda, każdy wie. Nie każdy jednak wie, jak brak odpowiedniego nawodnienia wpływa destrukcyjnie na organizm. Dostęp do wody mamy na szczęście nie ograniczony, nie zawsze jednak wiadomo, jaki rodzaj wody wybrać by była dla nas odpowiednia, a wybór wód mineralnych dostępnych na rynku jest ogromny. Problemem często jest także ile płynów powinno się wypić.
Świadomość społeczeństwa na temat zdrowego odżywiania i korzyści jakie niesie bycie aktywnym, powoduje, że rośnie także wiedza na temat korzyści z nawadniania organizmu. Woda jest niezbędna do codziennego funkcjonowania. Każda czynność zachodząca w organizmie od mrugania, przez regulację temperatury ciała, po przenoszenie i wchłanianie substancji odżywczych zachodzi z udziałem wody.
Ilość płynów przyjmowanych w ciągu doby powinna wynosić 2,5l ponieważ taki jest dzienny obieg wody w organizmie. To ilość którą wydalamy z oddechem, potem, moczem. Nie jest to oczywiście ilość uniwersalna i zmienia się w zależności od osoby i sytuacji. Zapotrzebowanie na wodę zwiększa się u osób:
- pracujących fizycznie
- uprawiających sport
- ciężarnych
- karmiących piersią
- spożywających duże ilości błonnika
Organizm potrzebuje także więcej wody w upalne dni, ale też wtedy gdy jest mróz. Oczywistym jest, że zapotrzebowanie na wodę wzrasta w czasie choroby przebiegającej z gorączką, w trakcie biegunki i wymiotów. Ale już nie każdy wie, że dieta bogatobiałkowa również wymaga zwiększonej ilości przyjmowanych płynów ponieważ w jej trakcie jest zwiększone wydalanie moczu. Wzrost zapotrzebowania na wodę występuje także przy diecie bogatej w sód oraz po spożyciu alkoholu.
Człowiek czerpie wodę z żywności i napojów. Według najnowszych norm Instytutu Żywności i Żywienia dorosły mężczyzna powinien dostarczać dziennie do organizmu 2,5 l wody, kobieta około 2l, kobieta ciężarna 2,3l, a karmiąca 2,7l. Niedostateczny dowóz wody do organizmu może powodować odwodnienie. Odwodnienie w granicach 2-3 procent masy ciała, obniża wydolność fizyczną, 5-8 procent nasila niewydolność fizyczną i psychiczną, a 15-20 procent może doprowadzić do zgonu. Jedną z oznak niedoboru wody jest ból i zawroty głowy oraz kłopoty z koncentracją.
Pijąc wodę należy zwracać uwagę na jej jakość, ponieważ nadmierne spożycie wody o niskiej zawartości elektrolitów może powodować zaburzenia gospodarki wodno – elektrolitowej. Zaś nadmierne spożycie płynów o dużej zawartości elektrolitów może spowodować odwodnienie w wyniku odpływu wody z krwiobiegu do przewodu pokarmowego. Jednak sytuacje takie u zdrowych osób mają miejsce bardzo rzadko.
Wody mineralne oprócz tego, że zaspokajają zapotrzebowanie na wodę, wyrównują także niedobory składników mineralnych, które dobrze przyswajają się w organizmie, ponieważ występują w formie jonowej. Wody mineralne zawierają wapń, magnez i sód oraz w mniejszej ilości potas, chlor, fluor, lit, krzemionkę oraz jon siarczanowy.
Aby zapewnić dostateczny dowóz minerałów do organizmu należy pić wody średnio- i wysoko zmineralizowane. Wody średnio zmineralizowane zawierają od 500 do 1500 mg składników mineralnych/l, wysoko zmineralizowane zawierają od 1500 do 4000 mg składników mineralnych/l. Wody średnio zmineralizowane można pić w dowolnej ilości, bo nie naruszają równowagi elektrolitowej w organizmie. Zawierają pewne ilości magnezu i wapnia. Mogą je pić kobiety w ciąży i karmiące oraz dzieci.
Wody wysoko zmineralizowane działają profilaktycznie na zdrowie, zawierają takie składniki mineralne jak magnez, wapń, sód i jod, ale ich spożycie powinno być kontrolowane.
Kończąc jeszcze raz podkreślę, że nawodnienie organizmu to kluczowa sprawa w życiu codziennym, a zwłaszcza w czasie walki z niechcianymi zapasami tkanki tłuszczowej.